Кече һәм урта эшмәкәрлеккә ярдәм

2018 елның 18 сентябре, сишәмбе

Районыбызның Башкарма комитеты тарафыннан кече һәм урта эшмәкәрлеккә ярдәм итү өчен башкарылачак чаралар планы – «юл картасы» – төзелгән һәм расланган иде.

– Районыбыз эшмәкәрләренең реестры булдырылды һәм ул хуҗалык эшчәнлеге алып баручылар белән тулыландырыла, – дип сөйләде үзенең чыгышында «Яшел Үзән» инвестиция үзәге» җитәкчесе вазифаларын башкаручы Алексей Соловьев. – Бүгенге көндә реестрга 1464 субъект теркәлгән. Теләк белдерүчеләргә заявкаларны формалаштыруда, ярдәм юнәлеше буенча сайлау конкурсларында катнашу өчен бизнес-план әзерләүдә  булышабыз. Форумнар, конкурслар, семинарлар һәм башка төрле чаралар турында һәр эшмәкәргә алдан шәхси хәбәр ителә. Консультацияләр, гамәлдәге дәүләт ярдәмнәре буенча аңлату очрашулары «Яшел Үзән» инвестиция үзәгендә һәм башка мәйданнарда оештырыла. «Бизнес-десант» чарасында районыбызның 85 эшмәкәре катнашты. ТР эшмәкәрлеккә ярдәм үзәге, Регионның лизинг компаниясе, Кече һәм урта эшмәкәр банкының Казан филиалы, ТР Гарантия фонды вәкилләре, барлык аңлатмалар һәм сорауларга җавап биреп, ел дәвамында үз товарлары презентациясен уздыра.
Шәһәр һәм район эшмәкәрләре ел саен республика һәм федераль ярдәм программаларында катнаша. Узган ел  Лизинг Грант программасы буенча  12 бизнес-проект бюджеттан лизинг түләүләре компенсациясенә 14,5 млн.сумлык субсидия­ләнгән. Социаль эшмәкәрлекне үстерү программасы буенча безнең эшмәкәрләрнең 4 проекты 1,5 млн.сумлык финансланган. «Яңа башлаучы эшмәкәрләргә ярдәм» программасы буенча районыбыздан 5 КФХ катнашкан, 2 КФХ җиңгән (җиләк-җимеш культуралары үстерү белән шөгыльләнүчеләр Гөлназ Вәлиуллина һәм Ленар Муллаҗанов).
Иң үзәккә үтә торган кәгазь эшләре буенча да уңай якка үзгәреш­ләр кертелгән. Төзелешкә рөхсәт бирү кебек муниципаль хезмәт өчен хәзер 7 эш көне билгеләнгән, ә реклама конструкцияләренә рөхсәт көтү бер айдан 13 көнгәчә кыскарган. Эшмәкәрләргә билгеләнә торган штраф суммалары да киметелгән, катгый җәзага караганда профилактика һәм кисәтү чараларына өстенлек күбрәк бирелә башлаган.
Яшел Үзән эшмәкәрләренең 109 кешедән торган Ватсап төркеме дә бар. Биредә аларга кызыклы булган мәгълүмат урнаштырыла. Ай саен бизнес вәкилләре белән «галстуксыз» тематик очрашулар оештырыла. Якын арада ул 14 сентябрьдә Да Винчи ресторанында булачак. Бу юлы анда ничек итеп бик түбән, еллык 6,5 процентлы залогсыз кредит алып булуы турында сүз барачак. Теләүчеләр булса, рәхим итегез.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: