170 меңнән артык татарстанлы «Россия чаңгыда шуу» һәм "Татарстан чаңгыда шуу" ярышында катнашты»

2020 елның 11 феврале, сишәмбе

Казанда һәм Татарстанның барлык муниципаль берәмлекләрендә «Россия чаңгыда шуу — 2020 "XXXVIII ачык Бөтенроссия массакүләм чаңгы ярышлары һәм «Татарстан чаңгыда шуу — 2020" республика массакүләм чаңгы ярышлары узды, дип хәбәр итә ТР Яшьләр эшләре, спорт һәм туризм министрлыгының Матбугат хезмәте.

Ярышлар «Спорт — тормыш нормасы »федераль проекты кысаларында узды. Татарстанда массакүләм стартка 173 300 кеше чыкты. Казанда «Россия чаңгыда шук— 2020» ярышларының төп старты Юдино бистәсендәге «Локомотив» стадионында уздырылды. Массакүләм стартлар шулай ук Горки-Әмәт урман паркында, Казансу елгасының Яңа Савин районында һәм Казанның Совет районындагы Каенлыкта оештырылды. Чаңгыда шуу спортын яратучылардан тыш, Казанда профессионал спортчылар, спорт ветераннары, республика министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләре — барлыгы 21,5 меңнән артык кеше ярышты. Казанда йөгереш кысаларында спортчылар йөз метрлы дистанциядә ярыша алдылар, җиңүчеләр призлар алды. "Финиш суперйөзлеге" ТАССР төзелүнең 100 еллыгын бәйрәм итүгә багышланган. Республика районнарында шулай ук «Татарстан чаңгыда шуу» массакүләм стартлары узды. Ярышлар шул исәптән соңгы елларда файдалануга тапшырылган 35 яңа модульле чаңгы базасында да булды. Бу чараны үткәрү кысаларында шулай ук «Хезмәткә һәм оборонага әзер» Бөтенроссия физкультура-спорт комплексы нормативларын үтәү оештырылган иде».
Спорт — тормыш нормасы «федераль проекты һәм "Демография " илкүләм проекты кысаларында үткәрелә. Россия Президенты Владимир Путин 2018 елның 7 маенда «2024 елга кадәрге чорга Россия Федерациясе үсешенең милли максатлары һәм стратегик бурычлары турында» тиешле указга кул куйды.

ФОТОРЕПОРТАЖ Ильсии Завилейской

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: