Татарстанга килүчеләрнең яртысыннан артыгы биредә бер тапкыр

2020 елның 3 августы, дүшәмбе

Туристлар кире кайта, чөнки республиканың барлык истәлекле урыннарын бер тапкыр карарга өлгермиләр. Татарстанда туристларның күп өлешен республикага ялга кабат килүчеләр тәшкил итә.

Бу хакта Андрей Кузьминга интервьюда Туризм буенча ТР Дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов сөйләде.

"Без сәяхәттән соң туристларның бәяләмәләрен мониторинглыйбыз, анда алар безнең халыкның кунакчыллыгын, чисталыгын һәм искитмәле инфраструктураны билгеләп үтә. Шуңа күрә кешеләр монда кайтырга әзер, чөнки бер сәфәр эчендә алар барысын да карарга өлгерми. Якынча 60% турист - Татарстанга кабат килүчеләр”, - диде Иванов.

Киләчәктә туризм өлкәсе хезмәткәрләре бу санны "Бөек Идел юлы" проекты хисабына арттырырга планлаштыралар. "Ике яки өч тапкыр Татарстанда булган кешеләр дүртенче һәм бишенче тапкыр республикага һәм күрше төбәкләргә килә. Бүген Татарстан туристлык базарында Европа илләре белән көндәшлек итә. Мәскәүлеләр һәм петербурглылар Татарстанга башка Европа илләренә альтернатива буларак киләләр.

«Без беркайчан да Казанда булмаган һәм гадәттәгечә Европага яки башка чит илләргә барган күп кенә кешеләрнең килүен күрәбез», - дип уртаклашты Туризм буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты башлыгы.

Интервьюның тулы версиясе sntat.ru сайтында бастырылачак. Видеоверсияне «Татар-информ» мәгълүмат агентлыгының YouTube каналында күрергә була. «Андрей Кузьмин белән галстуктан башка интервью» программасында әңгәмәнең телевизион вариантын тамашачылар «Татарстан 24» телеканалында шимбә көнне 18.30 сәгатьтә һәм якшәмбе көнне 13.30 сәгатьтә карый алачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: