Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының атказанган урманчысы Әхмәдулла Газизуллин вафат булды

2021 елның 16 сентябре, пәнҗешәмбе

Күренекле галим-урманчы, югары мәктәпнең Халыкара фәннәр академиясе академигы, профессор, авыл хуҗалыгы фәннәре докторы Әхмәдулла Һади улы республиканың урман фондын саклауга һәм үстерүгә бәяләп бетергесез өлеш кертте, мәгърифәтчелек эшчәнлеге белән шөгыльләнде, соңгы көннәргә кадәр яшь хезмәттәшләр өчен укытучы һәм остаз булды.

- Әхмәдулла Хади улының туганнарының һәм якыннарының, аның хезмәттәшләренең ихлас күңелдән кайгыларын уртаклашам. Ул гаять зирәк һәм ачык кеше иде, аның фәнни эшләнмәләре үз авторының илебезнең урман хуҗалыгы тарихына мәңгегә кереп калды. Моннан тыш, Әхмәдулла Һади улы үзенең кече Ватанының чын патриоты, урман табигатьне ихлас күңелдән яратучы була. Бу безнең район һәм бөтен Татарстан Республикасы өчен зур югалту, - дип белдерде Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев.

Әхмәдулла Газизуллин 2000 елда Казанда Дәүләт авыл хуҗалыгы академиясе каршындагы урман хуҗалыгы факультетын ачу инициаторларының берсе була. Урманның прогрессив тоташ кисүләрен эшләгән һәм җитештерүгә керткән өчен ул Саба урман хуҗалыгы урманчылары төркеме составында 2003 елда фән һәм техника өлкәсендә ТР Дәүләт премиясенә лаек була.

Аның җитәкчелегендә Урман селекция-орлыкчылык үзәгендә усак токымнарының кыйммәтле генотиплары утырту материалларын клонлаштыру нигезендә тәҗрибәле урман плантацияләре булдыру буенча in vitro фәнни лабораториясе оештырылды.
Әхмәдулла Һади улы урман белеме, урман белеме һәм урманнан файдалану өлкәсендә 250дән артык фәнни һәм фәнни-методик эш бастырып чыгарды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: