Россия Федерациясе Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 8 нче районара ИФНСы милек сатканда керемнән НДФЛ түләргә кирәкмәгәнен искә төшерә

2023 елның 9 марты, пәнҗешәмбе

Күчемсез милек объектын сатудан кергән керем, әгәр ул салым түләүчедә милекнең минималь чик срогы биш ел дәвамында булган булса, салым салудан азат ителә.

Шул ук вакытта күчемсез милеккә милек хокукы алынган очракта, минималь срок өч ел булырга мөмкин:

• физик зат тарафыннан мирас тәртибендә яисә аның гаилә әгъзасыннан яисә якын туганыннан бүләк итү шартнамәсе буенча;

• хосусыйлаштыру нәтиҗәсендә;

• гомерлек тәрбия шартнамәсе буенча милекне иждивение белән тапшыру нәтиҗәсендә рента түләүче булып;

• сатылган мөлкәткә милек хокукы күчүне дәүләт теркәвенә алган датага гражданның (ир белән хатынның уртак милкен дә кертеп) милкендә башка торак урыны булмаса. Әлеге шартларны кулланганда әлеге зат яисә аның ире (хатыны) тарафыннан сатып алынган күчемсез мөлкәт, сатылган мөлкәткә милек хокукын дәүләт теркәвенә алу датасына кадәр 90 көн эчендә исәпкә алынмый.

Башка милек өчен (гараж, автомобиль һ.б.) биләмәнең минималь срогы өч ел тәшкил итә.

Шул ук вакытта НДФЛ түләүдән азат итү өчен ДДУ килешүе буенча сатып алынган күчемсез милек объектын биләүнең иң чик чик срогы объектның шартнамә буенча тулы бәясенә түләү мизгеленнән исәпләнә. Ягъни, йортны эксплуатациягә керткәннән соң, мондый объектның мәйданын арттыру белән бәйле өстәмә түләү вакыты исәпкә алынмый.

2021 елдан башлап торак сатудан алынган ике һәм аннан да күбрәк балигъ булмаган балалы гаиләләр керемнәре мондый торакның милектә булу срогына бәйсез рәвештә НДФЛ салым салудан азат ителә. Мондый тәртип кайбер шартларны үтәгәндә кулланыла:

• киләсе елның 30 апреленә кадәр салым түләүче (аның гаиләсе әгъзалары) тарафыннан милеккә башка торак сатып алынган, ә өлешле төзелеш очрагында - шартнамә буенча сатып алына торган торак урынның тулы бәясе түләнгән;

• сатып алынган торакның гомуми мәйданы сатылган милек мәйданы яисә кадастр бәясе күләме буенча артып китә;

• балаларның яше 18 яшькә кадәр (яисә баланы өстәмә укытканда 24 яшькә кадәр);

• сатылган торак бинаның кадастр бәясе 50 млн сумнан артмый;

• Салым түләүчегә яисә аның гаилә әгъзаларына сатылган торакны тартып алу датасына гомуми мәйданы иске торак урынына сатып алынган гомуми мәйданыннан артыграк булган башка торак бинага милек хокукындагы 50%тан артык берләштерелмәгән.

Бу объектны сатудан кергән керемнәрне мондый гаиләдән балигъ булмаган бала алган очракларга да кагыла.

Исегезгә төшерәбез, 02.07.2021 № 305-ФЗ Федераль законы белән күчемсез милекне саткан очракта салым түләүчеләр тарафыннан 3-НДФЛ формасы буенча декларация бирү тәртибе үзгәртелде. Әйтик, анда аны сатудан кергән керемнәрне (кыйммәтле кәгазьләрдән тыш) өч яки биш ел узганчыга кадәр күрсәтмәскә мөмкин.

Аларны, шулай ук, салым түләүче мондый объектларга карата мөлкәти салым тотып калу хокукына ия булса да чагылдырмаска мөмкин:

• салым чорында (календарь ел) 1 млн сум - торак йортлар, фатирлар, бүлмәләр, хосусыйлаштырылган торак урыннарын, бакча йортлары яисә җир кишәрлекләре (күрсәтелгән мөлкәттәге өлешләр) өчен;

• 250 мең сум - башка күчемсез милек өчен (корылмалар, гаражлар һәм башкалар);

• 250 мең сум - башка милек өчен (автомобильләр, арт-объектлар һ.б. кыйммәтле кәгазьләрдән тыш.

Сатылган объектның бәясе яки берничә объектны сатудан керемнәр җыелмасы салым алуның чикле күләменнән артмаска тиеш. Әгәр милекне сатудан керемнәр аның күләменнән артып китсә, инспекциягә 3-НДФЛ формасы буенча декларация бирү бурычы саклана.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: