Зеленодольск шәһәрендә Сара Садыйкова урамы барлыкка килергә мөмкин

2023 елның 22 марты, чәршәмбе

Бу хакта Зеленодольск районы башлыгы Михаил Афанасьев үзенең Телеграм-каналында хәбәр итте https://t.me/mihailafanasev/404

Татар сандугачы Сара Садыйкова һәм режиссер Газиз Айдарскийның кызы Әлфия Газизовна белән очраштык. 98 яшендә булуына карамастан, Әлфия ханым әти-әнисе турында истәлек саклауны дәвам итә, китаплар чыгара һәм аларның иҗатына багышланган концертлар оештыра.

Без Әлфия Газизовна белән 2022 елның октябрендә Айдар авылында очраштык, анда җирле мәктәптә танылган шәхесләрнең музей бүлмәсе бар. Газиз Айдарский һәм Сара Садыйкованың бабасы Зеленодольск районыннан. Монда ук, Айдарда, 1999 елда режиссер Айдарский истәлегенә беренче юбилей концерты узды.

5 майда Марсель Сәлимҗанов исемендәге Актерлар йортында Сара Садыйкованың тууына 117 ел тулуга багышланган концерт була, анда республикабызның иң яхшы музыкантларының берсе башкаруында Бөек Ватан сугышы темаларына җырлар яңгыраячак.

Өстәвенә, Зеленодольск урамнарының берсенә Сара Садыйкова исеме бирү идеясе барлыкка килде. Сез ничек уйлыйсыз?, дип язган муниципалитет башлыгы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: