Татарстанда “Зөя” дәүләти табигать тыюлыгының элеккеге җитәкчесенә хөкем карары чыгарылды

2023 елның 2 июне, җомга

Татарстанда Казан районара табигатьне саклау прокуратурасының тикшерү материаллары буенча кузгатылган җинаять эше буенча “Зөя” дәүләти табигать тыюлыгының элеккеге җитәкчесенә хөкем карары чыгарылды. Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы Татарстан Республикасы буенча ЭБ һәм ПК Идарәсе, Россия Федераль куркынычсызлык хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе белән берлектә балыкчылык һәм су биологик ресурсларын саклау өлкәсендәге законнарның үтәлешен тикшерде. “Зөя” комплекслы профильле региональ әһәмияттәге Дәүләт табигый тыюлыгы башлыгы, үз вазыйфаи бурычларына карамастан, акваториядә су биологик ресурсларын законсыз чыгару фактларын ачыклаганда билгеләнде. Тикшерү материалларын башлангыч тикшерү органына җибәрмәгән, тыелган балык тоту коралларын алган, хокук бозучыларны җинаять эзәрлекләвеннән азат иткән. Браконьерларга булышкан, су биологик ресурсларын тоту урыннарын күрсәткән, контроль органнары рейдлары турында кисәткән. Табигатьне саклау прокуратурасын тикшерү материаллары буенча 2022 елда тикшерү органы тарафыннан җинаять эше кузгатылган. Татарстан Республикасы Зеленодольск шәһәр суды карары белән 2023 елның маенда тыюлык башлыгы җинаять кылуда гаепле дип танылды. 1 ст. РФ Җинаять кодексының 286 нчы маддәсе (вазифаи вәкаләтләрне арттыру), һәм аңа 2 ел сынау срогы белән шартлы рәвештә 2 ел срокка ирегеннән мәхрүм итү рәвешендә, дәүләт хезмәте вазыйфасын биләү хокукыннан мәхрүм итү һәм җирле үзидарә органнарында, хакимият вәкиле функцияләрен гамәлгә ашыруга яки оештыру-боеру яки административ-хуҗалык вәкаләтләрен үтәүгә бәйле рәвештә 3 ел срок белән җәза билгеләнгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: