Татарстан Росреестр яңалыклары өчен мәйданчык булырга әзер

2023 елның 6 июне, сишәмбе

Росреестр һәм Берләшкән Гарәп Әмирлекләренең Географик мәгълүмат федераль үзәге үзара хезмәттәшлек перспективалары турында фикер алыштылар

Росреестр җитәкчесе Олег Скуфинский һәм Берләшкән Гарәп Әмирлекләренең Географик мәгълүмат федераль үзәге генераль директоры Хамед Хамис Алкаабиобсудили хезмәттәшлек мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Росреестр тарихында беренче тапкыр Берләшкән Гарәп Әмирлекләре вәкилләре белән ике яклы очрашу ведомстволар делегацияләренең «Россия – Ислам дөньясы: KazanForum» Халыкара икътисади форумында катнашуы кысаларында узды.

Хезмәтләр җитәкчеләре өстенлекле проектлар белән уртаклаштылар һәм Геодезия һәм картография өлкәсендә алга таба үзара эш итү һәм тәҗрибә уртаклашу, пространство мәгълүматларын кулланып гео-порталлар һәм сервислар булдыру, мәгълүмат системалары өчен стандартлар эшләү мөмкинлеге турында килештеләр.

Форум кырында шулай ук Казахстан, Кыргызстан һәм Төркиянең профильле министрлыклары һәм хезмәтләреннән коллегалары белән сөйләшүләр узды.

Чит ил делегацияләре вәкилләре Росреестрның Татарстан Республикасы буенча территориаль идарәсе һәм «Роскадастр» ППК филиалы эше белән таныштылар. Кунаклар заманча оештырылган архив биналарында булдылар, анда мәгълүмат фондының иң кирәкле документлары, ягъни инвентаризация материаллары һәм җир участокларына җир төзелеше эшләре урнаштырылган. Чарада катнашучыларга Татарстан Росреестры музее күрсәтелде, анда ведомство эшчәнлегенең барлык төп юнәлешләре үсеше тарихын сөйләүче экспонатлар тупланды. Экспонатларның күпчелек өлешен элек геодезия, җир төзелеше һәм җир күзәтчелеге вакытында 19 гасыр ахырыннан 21 гасыр башына кадәр кулланылган җиһазлар биләп тора.

Экскурсия барышында, шулай ук, дәүләт җир күзәтчелеге өчен кулланыла торган пилот очу аппаратлары күрсәтелде; кадастр исәбенә кую, хокукларны теркәү һәм мәгълүмати системаларны эшләү процедуралары тәкъдим ителде.

Хезмәттәшләре «Милли киңлек мәгълүматлары системасын» (Нспд) һәм цифрлы платформа сервисларын булдыруга, ясалма интеллектны кулланып ватан карарларына «Цифрлы регистратор ярдәмчесе» һәм «Акыллы кадастр»га зур кызыксыну күрсәтәләр. Ведомствода билгеләп үтелгәнчә, Татарстан күп тапкырлар бөтен илгә төрле федераль проектларны сынау һәм алга таба масштаблаштыру өчен эксперименталь мәйданчык булды. Соңгыларның берсе – НСПДны булдыру һәм үстерү. Аны гамәлгә ашыруга Татарстан Җир һәм күчемсез милек турында бердәм мәгълүмати ресурс булдыру буенча уңышлы эксперименттан соң беренчеләрдән булып кереште. Ведомство Росреестрның башка яңалыкларын кертүгә әзерлеген белдерә.

Визит кысаларында Берләшкән Гарәп Әмирлекләре делегациясе спутник системаларын кулланып карталар төзү тәҗрибәсе, пространство мәгълүматлары инфраструктурасын идарә итүнең милли сәясәтен формалаштыру һәм геопространство мәгълүматларын уртак куллану стандартларын интеграцияләү турында сөйләде. Төркия Республикасы коллегалары-Җир ресурслары белән идарә итүнең кадастр эшчәнлеге үзенчәлекләре турында фикер алыштылыар.

Очрашу нәтиҗәләре буенча Росреестр һәм Берләшкән Гарәп Әмирлекләренең Географик мәгълүмат федераль үзәге хезмәттәшлекнең уртак планын эшләү һәм хезмәт делегациясенең җавап визитын оештыру турында килештеләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: