"Бөек Виктор" һәм "Тайфун": Горький исемендәге заводта ике корабны төшереп төшерү тантанасы узды

2024 елның 7 мае, сишәмбе

Чарада Россия Хәрби-Диңгез флоты баш командованиесе корабль төзү идарәсе башлыгы Ильяс Шигапов, Татарстан Республикасы сәнәгать министры Олег Коробченко, Яшел Үзән районы башлыгы Михаил Афанасьев, «Ак Барс» СК, Горький исемендәге завод җитәкчелеге һәм башкалар катнашты.

- Бүген Россия Президенты инаугурациясе көнендә, Бөек Җиңү көне алдыннан без суга ике корабны төшерәбез, алар илебезнең оборона сәләтен саклаячак! Завод 2027 елга кадәр Дәүләт оборона заказы белән тәэмин ителгән. Алда күп планнар, шул исәптән яңа модельле суднолар чыгару һәм заманча технологияләр кулланып, - дип сөйләде Яшел Үзән мэры Михаил Афанасьев.

22160 Бөек Виктор проекты кораблары территориаль суларны саклау, патрульлек итү, диңгез һәлакәтләрендә зыян күргәннәргә эзләү һәм ярдәм күрсәтү, әйләнә-тирә мохитне экологик мониторинглау өчен билгеләнгән.

22800 Тайфун проектының кече ракета корабларының бурычы-яр һәм континенталь зоналарда дошманның бик мөһим объектларын җимерү; дошманның су өстен хәрби корабларын, судноларын һәм катерларын юк итү; дошманның ясалма стационар һәм йөзүче объектларын юк итү.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: