«Том Сойер Фест - Казан» тарихи мохитне саклау фестивале Яшел Үзән районына китте

2024 елның 13 мае, дүшәмбе

Хәрәкәт координаторлары тарихи Романов күпере терәүләрен яңартырга һәм буярга карар итәләр, алар 2011 елда күпер реконструкцияләнгәннән соң активистлар тарафыннан саклана.

- Без Вязовые шәһәренә яз көне реставрациягә бик мохтаҗ архитектура һәйкәлен карарга килдек. Ләкин аның өчен проект һәм экспертиза ясарга кирәк, бу вакыт таләп итәчәк. Ә без таянычларны шунда ук эшкәртергә булдык, дат аларга бик нык зыян китерде. Романов күпере терәкләрен торгызу процессында безгә тимерче һәм металл буенча белгеч Ренат Нуретдинов ярдәм итә, ул Казанда коелган Канатларны реставрацияләүдә катнашкан. Ә металл эшкәртү өчен материаллар һәм буяулар, гадәттәгечә, фестивальнең даими партнерлары, белгеч-технологлар тарафыннан бушлай бирелгән
"Линнимакс рус" һәм шәхсән Рөстәм Бәширов, - дип сөйләде фестиваль координаторы Олеся Балтусова.

Тимерчеләр май башында металл конструкцияләрне тутыкмадан, коррозиядән эшкәртү, аларны буяуга әзерләү өчен килгәннәр. Киләсе визит һава температурасы 20 градуска кадәр күтәрелгәч планлаштырылган.

Романов күпере 1913 елда төзелгән Волга аша тимер юл күпере. 2007 елда күпер реконструкцияләнә, күпернең Иске терәүләре тулысынча яңаларына алыштырыла. 2010-2011 елларда Зеленодольск районы администрациясе тарихны яклаучы активистлар мөрәҗәгатьләреннән соң күпернең 4 элементын алып китә, берсе Зеленодольск шәһәр музеенда, икесе Щусевский часовнясы янында һәм берсе «түбәнге Вязовые»тимер юл станциясе вокзалы янында урнаштырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: