Яшел Үзән районы җәмәгать киңлекләрен булдыру өчен 161 млн сум алачак

2024 елның 27 августы, сишәмбе

Бүген Калугада Уңайлы шәһәр мохите булдыру буенча иң яхшы проектларның бөтенроссия конкурсына йомгак ясалды. Безнең районнан ике заявка бирелде: «Полукамушки» тарихи кварталы һәм Зөя утрау-шәһәр территориясе. Ике гариза да җиңүчеләр исәбендә!
Грант акчаларының гомуми суммасы 161 млн сум тәшкил итәчәк - 96,6 млн сум Ярымкамушкага һәм 64,4 млн сум Зөягә. Бүләкне Яшел Үзәннең баш архитекторы Дамир Шакиров алды.

- Район өчен бу зур вакыйга. Без бу җиңүгә озак бардык, «Полукамушки» кварталы - шәһәр тарихы, без халык белән үсеш концепциясе турында берничә тапкыр фикер алыштык, проект әзерләдек. ТР Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусовага, ТР шәһәрләрне үстерү институты директоры Наил Зиннәтуллинга, Гамәли урбанистика үзәге социологы һәм эксперты Мария Леонтьевага, архитекторларга һәм безнең проектларны хуплаган барлык кешеләргә рәхмәт белдерәм! Ярымкамушкалар булсын, чәчәк атсын һәм үссен! - ди шәһәр мэры Михаил Афанасьев.

«Зөя ярының Югары променады» проекты «тарихи җирлек»категориясендә җиңү яулады.

Зөя елгасының Югары яр буйларын төзекләндерү утрауның югары һәм Түбән катлавы арасында элемтә оештырырга һәм туристлар өчен альтернатив маршрут булдырырга ярдәм итәчәк. Проектның кыйммәте-утрау мохитен үстерү, халыкның гаилә тарихын өйрәнү һәм төрләрнең һәм панорамаларның кыйммәтләрен ачу. Әлегә Зөя яр буендагы ике биеклек сукмаклар белән генә тоташтырылган.

Яңартылган иҗтимагый киңлекләр 2025-2026 елларда ук барлыкка киләчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: