ТСР сатып алуга электрон сертификат турында нәрсә белергә кирәк

2024 елның 9 сентябре, дүшәмбе

Электрон сертификат-ул инвалид булган кешеләргә өйдән чыкмыйча гына тернәкләндерүнең техник чараларын (ТСР) сатып алырга мөмкинлек бирә торган түләү инструменты. Сертификаттан файдаланып, дәүләт хисабына протез, коляска, ишетү аппараты һәм башка ТСР сатып алырга мөмкин.

Бу мәгълүмат социаль тәэмин итүнең бердәм дәүләт мәгълүмат системасында, ЕГИССОДА теркәлә торган реестр язмасы. Сертификат Россиянең теләсә кайсы банкының «МИР» түләү системасының банк картасына бәйләнгән.

Сертификатны куллану вакыты чикләнгән: ул бер ел, ә көндәлек куллану чаралары (подгузниклар, чүпрәкләр, махсус чаралар) өчен 3 ай тәшкил итә.

"Электрон сертификатны кертүнең төп идеясе-реабилитация чараларына максатчан акча бирү, асылда аларны сатып алуга аванс. Моңа кадәр ОСФР инвалид булган кешеләргә чыгымнарны ТСР сатып алганнан соң гына компенсацияләгән. Гражданнарның мондый мөмкинлеге сакланса да, электрон сертификат моның өчен яңа мөмкинлекләр бирә, тиз арада түләүне гарантияли», - дип билгеләп үтте Татар-информ матбугат конференциясендә Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина.

Сертификаттан шәхси реабилитация һәм абилитация программасы (ИПРА) яки производствода бәхетсезлек очрагы һәм һөнәри авыру нәтиҗәсендә зыян күрүчене реабилитацияләү программасы (ПРП) булган инвалидлар файдалана ала. Федераль дәүләт медик-социаль экспертиза учреждениесе (МСЭ) программасы эшләнә.

Сертификат алу өчен дәүләт хезмәтләре порталында яки КФҮ аша гариза бирергә кирәк. Гариза биргәндә шәхесне таныклаучы документны күрсәтергә һәм «Мир»картасы бәйләнгән банк счетының реквизитларын күрсәтергә кирәк. ТСР медик-социаль экспертиза нәтиҗәләре буенча инвалидлык төркеме бирелгән очракта ала торган инвалидны реабилитацияләү һәм абилитацияләү программасы буенча билгеләнә.

ИПРАДА медицина процедуралары, реабилитацияләүнең кирәкле техник чаралары һәм башка детальләр буенча барлык табиб киңәшләре язылган. ИПРА медик-социаль экспертиза бюросын бирә.

ЭС рәсмиләштерү гариза биргәннән соң биш эш көне дәвамында бара, аның турында мәгълүмат «Дәүләт хезмәтләре»Шәхси кабинетында барлыкка килә.

"Электрон сертификат гражданның теләге буенча рәсмиләштерелә. Шуны да аңларга кирәк, аны ОСФРДА рәсмиләштергәннән соң, сертификат активлашкан көннән башлап, ТСР куллану срогына тәэмин ителгән дигән билге торачак»,- дип төгәлләштерде Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Электрон сертификатның Номиналы ул файдаланылачак товарның иң чик бәясе белән билгеләнә. Әлеге чик бәяне социаль фонд бүлеге конкрет төбәктәге шундый ук товарларга башкарылган Соңгы дәүләт контракты нәтиҗәләре буенча билгели.

"Гражданин кибеттә сертификат номиналыннан кыйммәтрәк тә товар сатып ала ала, аңа үз акчаларын өстәп, ләкин сертификат номиналыннан артык сарыф ителгәне компенсацияләнми.

Әйтик, ИПРА программасында таяк каралган. Сертификат хуҗасы аны сату ноктасында тапкан,ләкин ул сертификат номиналыннан кыйммәтрәк. Соңгы дәүләт контракты буенча эшләнмәнең бәясе 700 сум, ә сату ноктасында ул 850 сум. Бу очракта гражданин мөстәкыйль рәвештә 150 сумлык аерманы түли ала.

Кулланучы өчен сатып алу процессы банк картасы белән түләнгән гадәти процесска охшаш һәм сайланган товар өчен тиз арада түләргә мөмкинлек бирә. Акчалар сатучыга турыдан-туры банк - эквайер аша керә»,-дип билгеләп үтте Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлекчәсе идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Электрон сертификат буенча товарлар исемлеге

Бу таяклар, култык таяклары һәм терәкләр; кресло-коляскалар; абсорбцияләүче эчке кием һәм подгузниклар; ишетү аппаратлары, оропедик аяк киеме һәм тагын 190 төрле атамадагы тернәкләндерү чаралары булырга мөмкин. Исемлек вакыт-вакыт яңартыла һәм яңа позицияләр белән тулылана. Эшләнмәләрнең бәясе шулай ук яңа башкарылган дәүләт контрактларын исәпкә алып үзгәрә.

Электрон сертификат иясе социаль Фонд тарафыннан формалаштырылган каталогтан ТСРНЫ мөстәкыйль сайлый ала. Каталогта ТСР фотосурәтләре, җентекле тасвирлама һәм сату нокталары исемлеге бар. Каталог сәүдә нокталары тоташкан саен тулылана. Шул ук каталогта электрон сертификатның номиналын да тикшерергә мөмкин. Каталог белән Россия Социаль фондының рәсми сайтында инвалидлар һәм тернәкләндерүнең техник чаралары кертемнәрендә танышырга мөмкин, биредә ТСР каталогы һәм электрон сертификатлар кабул итүче кибетләр урнаштырылган.

"Шунысы куанычлы, татарстанлылар-фондның дәүләт электрон хезмәтләрен алдынгы алучылар, алар елдан-ел арта бара. Инвалидлар билгеләп үткәнчә, Сертификат, тернәкләндерүнең техник чараларын сатып алу өчен заманча корал буларак, чыннан да уңайлы. Бүгенге көндә электрон сертификаттан 4,5 меңләп граждан файдаланган",-дип билгеләп үтте Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлекчәсе идарәчесе урынбасары Айсылу Пилина Татар-информ матбугат конференциясендә.

Тернәкләндерү чараларын мөстәкыйль сатып алу алдыннан электрон сертификатның сизелерлек өстенлеге булып гаризаны өйдән чыкмыйча, дәүләт хезмәтләре Порталы аша бирергә, ә интернет – кибеттә файдаланырга мөмкин булуы тора.

Моннан тыш, сертификат рәсмиләштерү турындагы карар 5 эш көне дәвамында кабул ителә, шуннан соң МИР картасында акча резервлау өчен берничә көн кирәк булачак.Ә тагын, сертификат ярдәмендә, инвалидлык белән кешеләр үзләренә ошаган һәм туры килгән тернәкләндерү чарасын үзләре сайлый ала (иң мөһиме, ул ИПРА яки ПРП программасы тарафыннан тәкъдим ителсен).

Сораулар туса, һәрвакыт Бердәм Контакт-үзәкнең 8-800-1-биш нуль-1 телефоны аша клиент хезмәтләре белгечләренә яки социаль челтәрләрдәге социаль Фондның рәсми битләренә (ВК, ОК, ТГ) мөрәҗәгать итәргә була.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: