Сезнең рецептлар буенча әзерләргә әзер! «Безнең ишегалды "программасы һәм «түбәтәй" рестораннар челтәре Халык рецептлары конкурсын башлап җибәрә

2024 елның 23 сентябре, дүшәмбе

«Түбәтәй» рестораны Татарстан Республикасы Рәисенең «Безнең ишегалды» программасы белән берлектә Татарстан Республикасы халкы арасында «безнең ишегалды рецептлары» конкурсы игълан итә. Иң яхшы рецептлар махсус китапта бастырылачак, ә җиңүченең рецепты 2 айга «Түбәтәй»челтәре менюсына эләгәчәк.

"Бу конкурс гаилә кыйммәтләрен ныгытуга һәм күршелек мәдәниятен үстерүгә юнәлдерелгән мөһим инициатива булып тора. Моның өчен инфраструктураны «Безнең ишегалды»программасы булдыра. Без буыннар арасындагы элемтәләрне ныгытырга омтылабыз, аралашу һәм традицияләр белән алмашу өчен пространство булдырабыз, алар дистәләрчә, ә кайчак йөзләрчә еллар исәпләнә«, - ди» Безнең ишегалды " программасы кураторы Арина Петрова.

Проектның тагын бер мөһим бурычы-милли кухняны үстерү. Бу «Түбәтәй»челтәрен алга этәрүче принцип. "Нәрсәгә ирешәчәген күрү бик кызык. Чөнки «безнең ишегалды рецептлары» проекты белән татар мәдәнияте Казан ишегалларына чыга һәм балалар һәм өлкәннәр өчен ачык кулинар иҗат дөньясына чакыра», — Т юбетей цитатасы.

«Безнең ишегалды рецептлары» конкурсы Иң яхшы татар рецептларын ике номинациядә эзли: «иң яхшы традицион татар рецепты» һәм «иң яхшы авторлык татар рецепты». Катнашуга гаризалар 5 сентябрьдән 3 октябрьгә кадәр каз TB T _Family _bot телеграм-боты аша яисә Казандагы теләсә кайсы «Түбәтәй» ресторанында кабул ителә.

Конкурста катнашучылар үз рецептларын үзләре өчен уңайлы формада — текст , видео яки фотода бирә алалар: бу конкурста күбрәк кешегә катнашырга мөмкинлек бирәчәк. «Иң яхшы традицион татар рецепты» номинациясендә әзерләү процессын тасвирлауга гына түгел, ә рецептның килеп чыгышын, аның мәдәнияттә адаптациясен һәм сакланышын тасвирлауга да аерым игътибар бирелә. Кулинар сыйфатлары гына түгел, ә ризыкның тарихи һәм мәдәни әһәмияте дә бәяләнә.

«Иң яхшы авторлык татар рецепты» номинациясендә креативлык һәм оригинальлек хуплана. Ашамлык булдыру процессын күрсәтә торган видео һәм фотографияләр булу җиңүгә шансларны шактый арттырырга мөмкин. Ашамлык никадәр тәэсирлерәк һәм ачыграк тәкъдим ителсә, аның бәясе шулкадәр югарырак булачак.
Конкурс жюрисы катнашучыларның эшләренә түбәндәге критерийлар буенча бәя бирәчәк: рецептның тарихи кыйммәте (ул буыннан-буынга тапшырылганмы), кулинар технологиялелеге (продуктларның тәм сыйфатларының ярашучанлыгы), кулинария базарында яңалык, ашамлыкларны бирүнең артистлыгы, ашамлыкларны бизәүнең оригинальлеге.

Мөһим шарт-конкурска тәкъдим ителгән ризыклар тулысынча хәләл булырга тиеш. Җиңүгә дәгъва итүчеләр финалда бергә җыелачак, анда ресторанның шеф-повары Алексей Чернов, «Безнең ишегалды» программасы кураторы Арина Петрова һәм иҗтимагый фикер лидерлары йөзендә жюри һәр номинациядә җиңүчене сайлаячак.
Конкурста катнашуга гариза бирергә һәм тулырак мәгълүмат алырга мөмкин
сылтамага: https://t.me/TB T _Family _bot, шулай ук «Наш " программасының социаль челтәрләрендә
ишегалды «һәм»түбәтәй " рестораннары челтәре.

Конкурсны оештыручылар: Татарстан Республикасы Рәисенең «Безнең ишегалды» ишегалды территорияләрен төзекләндерү программасы йөзендә Татарстан Республикасы шәһәрләрен үстерү институты һәм «Түбәтәй»татар ашлары рестораннары челтәре

Бу татар кухнясының байлыгын бер-берсеннән илһамланып саклап калу һәм үстерү өчен менә дигән мөмкинлек.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: