Кама аръягы бакчачылары өчен зона өйрәтү семинары үткәрелде

2024 елның 7 октябре, дүшәмбе

Чарада Чаллыдан, Тукай, Менделеевск, Минзәлә, Түбән Кама һәм Зәй районнарыннан йөздән артык бакча ширкәтләре рәисләре катнашты.

Сыйфатлы юллар, инженерлык челтәрләре, ел әйләнәсе су һәм электр, ККК өчен мәйданчыклар, шулай ук күчемсез милекне рәсмиләштерү мәсьәләләре – менә нәрсә, барыннан да элек, дачникларны борчый.

Дәүләт тарафыннан билгеләнгән мәсьәләләрне хәл итү өчен нинди чаралар күрелүе турында төрле дәрәҗәдәге хакимият органнары вәкилләре сөйләде.

Федераль дәрәҗәдә кабул ителгән төп карарлар арасында - «дача амнистиясен» 2031 елга кадәр озайту; коллектив карарларны электрон рәвештә кабул итү мөмкинлекләрен һәм шартларын билгеләү, бу тавыш бирүне уңайлырак итәргә мөмкинлек бирә һәм ширкәтләрнең почта җибәрүләренә чыгымнарын юкка чыгара. 2031 елга кадәр 2001 елга кадәр оешкан ширкәт әгъзалары өчен җирне бушлай бирү мөмкинлеге озайтылды. Шулай ук муниципалитетларның ККК җыю өчен мәйданчыкларны җиһазлау өчен җирне СНТ территориясеннән читтә дә бүлеп бирү бурычы билгеләнгән (мәсәлән, чүп ташу машинасы ширкәт территориясенә үтә алмаган яисә мәйданчыкны оештыру өчен урын булмаган очракларда). 2025 елның 1 мартыннан бакчачыларга җир кишәрлеген тиешенчә файдалануга әзерләүгә өстәмә 3 ел булачак. Бакчачылар өчен Росреестр катнашында эшләнгән бу һәм башка закон яңалыклары турында Яр Чаллы шәһәре һәм Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Тукай районы буенча муниципаль берәмлек башлыгы Анна Барсукова җентекләп сөйләде.

Моннан тыш, Россия Федерациясе субъектларының СНТ территорияләрен гамәлдәге торак пункт чикләренә кертү яки яңасын төзү өчен шартларны билгеләү вәкаләтләре беркетелгән. «Әлбәттә, бу чара безнең республика бакчачылары өчен файдалы. Моннан тыш, Татарстанда 2023 елдан торак пункт чикләренә СНТ кертү мөмкинлеген билгели торган тәртип эшләнде һәм гамәлдә. Кыскача гына әйткәндә, СНТ статусын үзгәртү махсус таләпләрне үтәгән очракта гамәлгә ашырылырга мөмкин, аларның иң мөһиме – алга киткән инфраструктура булу. Торак йортлар СНТ чикләрендә ешрак очрый, әмма күпчелек бакчачылар үзләренең бакча участокларын һәм бакча йортларын җәйге чорда гына куллана. Шуңа күрә әлеге закон инициативасы Тукай районы бакчачылары өчен аеруча актуаль, аларның бакча җирләре авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә урнашкан», - дип үз фикерләре белән уртаклашты Анна Барсукова.

РФ Федераль Җыены Дәүләт Думасы депутаты Әлфия Когогина сүзләренчә, июль аенда Дәүләт Думасына шулай ук авыл торак пунктлары чикләреннән 30 км ераклыкта урнашкан СНТ хуҗалык эшчәнлеген алып бару буенча каршылыкларны бетерүгә юнәлдерелгән закон проекты кертелгән. "Безнең ил Президенты тарафыннан кабул ителгән бакча ширкәтләренә социаль газлаштыру программасын киңәйтү турындагы карарның мөһимлеген дә билгеләп үтәргә кирәк. Бу кешеләргә шактый акчаларны янга калдырырга, уңайлы шартларда бакчачылык сезонын башларга һәм тәмамларга мөмкинлек бирәчәк, ә күпләр өчен – шәһәр читендә даими яшәү мәсьәләсен хәл итәргә мөмкинлек бирәчәк», - дип ассызыклады депутат.

Семинарны оештыручылар-Кама аръягы бакчалары төбәк иҗтимагый оешмасы, Татарстан Республикасының иҗтимагый ярдәм штабы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: