УСН салым түләүчеләре өчен НДС буенча Методик тәкъдимнәр эшләнде

2024 елның 18 октябре, җомга

Әгәр товар 2024 елда түләнгән, ә 2025 елда җибәрелгән икән, «керү» НДСЫН тотып калырга кемнең хокукы бар һәм НДСның нинди ставкасын сайларга? Бу һәм башка сорауларга җавапларны УСНДА бизнес өчен методик киңәшләрдә аңлатабыз

2025 елның 1 гыйнварыннан УСНДА оешмалар һәм эшмәкәрләр НДС түләүчеләр дип таныла. Бу вазифадан 2024 елда керемнәре 60 млн сумнан артмаган кешеләр генә азат ителгән. Азат итү автомат рәвештә, салым хезмәтенә нинди дә булса гариза белән махсус мөрәҗәгать итәргә кирәкми. Элеккеге кебек үк, УСН салым түләүчесе НДС буенча салым агенты булганда яки ул товарлар керткәндә НДС түләргә тиеш булганда, НДС салудан операцияләр азат ителми.

Методик киңәшләрдә шулай ук салым түләүчеләрнең тормыш ситуацияләре һәм аларның гамәлләре алгоритмы каралган. Мәсәлән, әгәр 2024 елда салым түләүченең керемнәре 60 млн сумнан артмаган булса, 2025 елның 1 гыйнварыннан ул НДС түләми. Ләкин киләсе ел дәвамында аның кереме 60 млн сумнан артып китсә, киләсе айның беренче көненнән үк ул НДС түләүче булачак. Бу критерий ел саен бәяләнә.

Шул ук хәл 2025 елның 1 гыйнварыннан соң төзеләчәк оешмаларга һәм шәхси эшмәкәрләргә дә кагыла: алар керемнәре 60 млн сумнан артмыйча НДС түләүдән азат ителә.

НДС салу объекты итеп РФ территориясендә товарлар (эшләр, хезмәтләр) сату буенча операцияләр, шулай ук милек хокукларын тапшыру таныла. НДС буенча салым базасы булып сатылган товарлар, эшләр, хезмәтләр бәясе тора (акцизлы товарлар өчен акцизны исәпкә алып), ягъни НДС сату бәясен (акцизлы товарлар өчен акцизны исәпкә алып) НДС ставкасына тапкырлау юлы белән исәпләнә.

2025 елның 1 гыйнварыннан НДС түләргә тиешле УСН салым түләүчесе:

НДСның гомуми ставкалары(20%, 10%, 0%)

махсус ставкаларның берсе 5% яки 7% (алынган еллык керемгә карап - 60 тан 250 млн сумга кадәр һәм 250 дән 450 млн сумга кадәр)

Методичканы сылтама буенча күчереп алырга мөмкин:

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: