Авыл җирлеге турында

Авыл җирлеге үзәге: Олы Карагуҗа авылы

Мәгариф датасы: 1919

Авыл җирлеге территориясе: 4776 га

Халык саны: 1136, шулардан татарлар – 97,9%, руслар – 1,3%, башка милләтләр – 0,8%.

Олы карагуҗа авыл җирлеге территориясе көньяк-көнчыгыштан Бишнә авыл җирлеге, көньяк-көнбатыштан Большие Ключи авыл җирлеге, көнбатыштан Олы Җәке авыл җирлеге, төньяктан төньяктан Мари Эл Республикасы,көнчыгыштан Биектау районы белән чиктәш.

Авыл җирлеге территориясендә известь ятмалары бар. Ашламалар, вак ташлар һәм төзелеш өчен бут ташлары өчен известь ятмаларын эшкәртү буенча карьера ачылды.
Көньяк ягында юллар төзү өчен кулланыла торган комлы урыннар бар.

Авыл җирлегенең һәр ягыннан урман массивлары үсә торган чокырлар урнашкан.Авыл җирлеге территориясе аша көнчыгыштан көнбатышка Илет елгасына коя торган кечкенә Петьялка елгасы ага. Элмә тирәсендә чишмәләр күп. Бу агымнарны җыю өчен, мелиорация өчен ясалма дамба төзелгән.

Авыл җирлеге территориясе аша Раифа борылышы Колбаш-Казан, Бишнә-Казан маршруты буенча автобуслар йөреп тора.

Җирлек территориясендә түбәндәге предприятиеләр һәм учреждениеләр бар:

Прогресс ҖЧҖ
 Кургуҗа урта мәктәбе
 Зеленодольск шәһәре 107 нче ПУ филиалы
 ФАП-2
 Авыл китапханәсе - 2
 Клуб учреждениеләре-2
 Мәчетләр-3

Авыл җирлеге торак пунктлары исемлеге һәм административ үзәккә кадәр ераклык:

Олы Карагуҗа авылы-административ үзәк
 Кече Кургузи авылы - 1км
 Олы Күлбаш - 7км авылы