Оешу тарихы

Мамадыш-Әкил авыл җирлеге Зеленодольск муниципаль районының көньяк-көнбатыш ягында 72-137 км ераклыкта урнашкан, Зеленодольск муниципаль районының Чуваш Республикасы, Кайбыч муниципаль районы, Күгәй һәм рус Әҗиле авыл җирлекләре белән чиктәш.

Табигый шартлар буенча әйләнә-тирә мохит Яхшы: урманнар, Яхшы күлләр, елгалар.

Безнең ягыбызны тикшерүче галим-язучы Каюм Насыйри язмалары буенча җирлек 1526 елда якындагы авылларны барлыкка китергән абый-кардәшләрнең берсе булып оешкан. Каюм Насыйри язмалары буенча исем бер анадан туган" Мәмдәш " сүзеннән килеп чыккан. Халык элек-электән авыл хуҗалыгы культураларын үстерү, терлекчелек, яшелчәчелек белән шөгыльләнгән. Бодай, солы, арыш, тары, бәрәңге, помидор, кыяр үстерделәр. Шулай ук үз ихтыяҗларыгыз өчен һәм сату өчен кирпеч җитештерү җайга салынды. Су тегермәне бар иде. Мәдрәсә малайлар өчен аерым һәм кызлар өчен аерым эшләде. Дини белем бирүдән тыш, ул вакыттагы дәүләт белеменең барлык төп фәннәре: математика, физика, география, латин телләрендә дә белем алганнар... Бик зур мәчетләр эшләде.

Авыл җирлеге территориясендә озак еллар Ленин исемендәге колхоз оеша һәм эшли, ул республикада кырчылык һәм терлекчелек буенча бик югары күрсәткечләргә ирешә. Халык хуҗалыгын үстерүдә ирешкән уңышлары өчен Тимуршин Наил Гәрәй улы, Закирова Роза Галим кызы, III дәрәҗә Хезмәт Даны ордены белән бүләкләнделәр - Габитов Илдар Габдулла улы.

Ленин исемендәге коллектив предприятиенең икътисади һәм социаль үсешенә керткән өлеше өчен Гыйниятуллин Тәлгать Әшрәфҗан улына (Ленин исемендәге колхозның элеккеге рәисе), баш икътисадчы булып эшләгән «атказанган икътисадчы» Хәялиев Ринат Галәветдин улына, «Атказанган мәдәният хезмәткәре» Хуҗина Фәния Абзаловнага «атказанган агроном» исеме бирелде.директор булып эшләгән Тат. Танай мәдәният йорты.

Хәзерге вакытта җирлек территориясендә «КВ-Агро» АҖ бүлекчәләре эшли: «Племдело Заволжье» ҖЧҖ һәм «Идел Аръягы Востокзернопродукт» ҖЧҖ, алар яшь терлек үстерүгә һәм мөгезле эре терлекләрне симертүгә, бөртекле культуралар үстерүгә махсуслашалар. Халык әлеге оешмаларның предприятиеләрендә, шулай ук ОСБ/4698 филиалында, «Татарстан почтасы» ААҖ элемтә бүлегендә, Мамадыш-Әкил авыл мәдәният йортында, Татарстан Республикасында мәшгуль.Танай мәдәният йортында, Паново авылы мәдәният йортында, Мамадыш-Әкил ФАПында, Тат.Танай ФАПы, Мамадыш-Әкил филиалында, Тат.Китапханәнең Танай филиалында, татар.Педагогик училищега укырга керә. Афзала Шамова, Мамадыш-Әкил башлангыч мәктәбендә, сәүдә предприятиеләрендә, Мамадыш-Әкил авыл җирлеге Советында, Мамадыш-Әкил авылы башкарма комитетында.

Соңгы яңарту: 2022 елның 12 декабре, 14:42

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: