Васильево шәһәр поселениесе турында

Шәһәр җирлеге үзәге – Васильево шәһәр тибындагы бистә

Нигез салыну датасы – 1693 ел

Васильево бистәсе Татарстан Республикасының төньяк-көнбатышында Зөя елгасы койган урынга капма-каршы, Идел елгасының сул ягында, урнашкан. Васильево шәһәр тибындагы бистә Югары Ослан муниципаль районы, Свияжск, Әйшә, Новополька һәм Октябрьский авыл җирлекләре белән чиктәш.
Васильево – Казан – Мәскәү тимер юлы станциясе. Бистә аркылы Васильево – Зеленодол автоюлы үтә.

Биләгән территориясе: сулыкларны, урман массивын һәм бакчачылык ширкәтләрен исәпкә алмаганда – 3700 га.

Халык саны тәшкил итә 17286 кеше.

Бөек Ватан сугышы вакытында бистәдә 2 госпиталь («Васильевский» шифаханәсендә һәм 2нче урта мәктәптә) була. 1975 елда солдатларның яраларыннан үлгән туганнар каберлегендә һәлак булган сугышчылар хөрмәтенә һәйкәл куела. 2015 елда солдатлар, Советлар Союзы Геройлары Бендиков һәм Соболев каберләре госпитальләрендә яралардан үлгән тугандаш каберне үз эченә алган мемориал ачыла.

Поселокта 3 Советлар Союзы Герое яши: Волостнов н.Д. (1926 елда туу елы, 15.04.1945 елда үлү көне), Соболев Николай Леонтьевич (1904 елда туу елы, 1957 елда үлү елы), Бендиков Степан Михайлович (1907 елда туу елы, үлем елы – 1961).

Якташ рәссам Константин Васильев бистәнең горурлыгы булып тора, аның мемориаль йорты-музее 1996 елның гыйнварында ачыла.

Васильево шәһәр тибындагы Поселок Татарстан Республикасының төньяк-көнбатышында Идел елгасының сул ярында, Зөя елгасы койган урында урнашкан.

Васильево-Казан-Мәскәү тимер юлындагы станция. Бистә аша Васильево-Зеленодольск автомобиль юлы уза.

Бистәдә транспорт хезмәте түбәндәгечә башкарыла: бистә эчендә 2 маршрут, «Казан-Васильево» 110 нчы маршрут, «Зеленодольск-Васильево " 402 нче маршрут. Тимер юл хезмәте: «Васильево» станциясе һәм «766 км»тукталыш платформасы.

Бүгенге көндә авылда эшлиләр:

• сәнәгать предприятиеләре: «АҖ Васильево икмәк заводы» ҖЧҖ, «Ирбис»;
  • төзелеш оешмалары: ҖЧҖ «СМУ»;
  • шулай ук мондый оештыру кебек: ДБУ, ТР «Зеленодольск урманчылыгы» дәүләт бюджет УЧРЕЖДЕНИЕСЕ, «ТР Зеленодольск тәҗрибә урман хуҗалыгы», яшел үзән район электр челтәре, Горгаз, 2009 елдан эшли, ООО «ПК «фирмасы РМО» буенча пошиву спец.турындадежды, тимер юл станциясе, водозабор, энергоучасток, янгын часте, Васильево бүлеге, полиция һәм башка:
  • 3 гомуми белем бирү мәктәбе (Васильевская урта мәктәбе № 1, 2014 елда преобразована Дәүләт бюджет общеобразовательное учреждение «Васильевская кадет интернат-мәктәбе исемендәге Советлар Союзы Герое Николай Волостнова»; 2016 елда Васильевская гомуми белем бирү мәктәбе № 2 переименована МБОУ «Васильевская урта гомуми белем бирү мәктәбе 2 нче исемендәге Советлар Союзы Герое Николай Соболева»),
  • 6 мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе
  • Өстәмә белем бирү, мәдәният: Мәдәният Йорты, МФЦ, " мәктәптән тыш эшләр Үзәге, сәнгать Мәктәбе, балалар спорт мәктәбе, спорт комплексы «УНИКС» Универсаль спорт залы, йөзү бассейны;
  • Васильевская район хастаханәсе;
  • 2 дәвалау-сәламәтләндерү учреждениесе – Санаторий «Сосновый бор» (1985 елның берәмлеге) һәм шифаханә «Васильево» (1921 елның берәмлек);
  • Объектларын сәүдә - 91, кибетләр, «Магнит», «Магнит-Косметик», «Пятерочка», «Победа», «Находка», «Сәүдә комплексы,» Васильево, сәүдә комплексы «1000 вак-төяк эшләр»,
  • эшли чиркәү, 2 мәчет

шулай ук башка учреждениеләр.

Васильево бистәсе тирәсендә 60тан артык бакчачылык җәмгыяте урнашкан.

Соңгы яңарту: 2023 елның 3 феврале, 14:39

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: