Татарстан Республикасы Гарантия фонды «Даман»партнерлык финанслау кысаларында продукт эшләтеп җибәрде

2024 елның 21 марты, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы Татарстан Республикасы Гарантия фонды партнерлык финанслау программасы кысаларында «Даман»гарантия продуктын эшләтеп җибәрде. Партнерлык финанслау проектларын гамәлгә ашыру буенча экспериментта катнашучы пилот төбәкләрнең региональ гарантия оешмалары арасында Татарстан Республикасы Гарантия фонды партнерлык финанслау буенча эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен кирәкле шартлар тудыру максатында махсус көйләүне билгеләү буенча экспериментта катнашучылар реестрына беренче булып кертелде.

Татарстан Республикасы Гарантия фонды Россия ислам университеты белән берлектә ислам хокукы каноннарына туры килә торган һәм Татарстан Республикасы Мөселманнары диния идарәсе Улемнәр Советының 14.02.2024 елның 72 номерлы яңа финанс продуктының поручительлек бирү буенча рөхсәт ителүе турындагы рәсми карары нигезендә гамәлдә булган «ДАМАН» гарантия продуктын эшләде.

«Даман» партнерлык финанслау программасы кысаларында Татарстан Республикасы Гарантия фондының продукт буенча поручительлегенең максималь суммасы 50 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме кредит суммасының 50% ка кадәр җитә.

«Даман»продукты ярдәмендә ислам хокукы каноннарын тотучы Татарстан Республикасы эшкуарлары шәригать нормалары нигезендә Татарстан Республикасы Гарантия фонды ярдәменнән файдалана алачак.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасы Гарантия фонды финанс оешмасы нәтиҗәсе буенча тотрыклы финанс хәленә ия булган, әмма җитәрлек залог белән тәэмин ителмәгән эшкуарларга заем финанслауны (кредит, заем, лизинг, банк гарантиясе) рәсмиләштергәндә поручительлек бирә.

Татарстан эшкуарлары гариза бирә, үз бизнесларын гарантия ярдәме алу шартларына туры килү-килмәвен тикшерә ала.: +7(843)293-16-94, +7(903)061-40-18, шулай ук Казан шәһәре, Мәскәү ур., 55 адресы буенча фондка мөрәҗәгать итеп.

Искәртеп узабыз, Татарстан Республикасында Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин инициативасы белән оештырылган «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм» милли проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы «минем бизнес» үзәге тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Белешмә: 2023 елның 04 августында «Россия Федерациясенең аерым субъектларында партнерлык финанславы буенча эшчәнлекне гамәлгә ашыру өчен кирәкле шартлар тудыру максатларында махсус көйләү билгеләү буенча эксперимент үткәрү һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» 417 – ФЗ номерлы Федераль закон үз көченә керде, аңа ярашлы рәвештә Татарстан Республикасы Россия Федерациясенең партнерлык проектларын гамәлгә ашыру буенча пилот төбәкләре санына керде финанслау. Әлеге закон кысаларында өченче затлар өчен поручительлекләр бирү каралган (ФЗ 2 статьясының 1 пунктының 5 пунктына ярашлы).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: