Зеленодольск шәһәрендә “Программа-проект алымын гамәлгә ашыру шартларында мәгариф оешмаларының эшчәнлеге” темасына пленар утырышы уза

2022 елның 30 июне, пәнҗешәмбе

Утырыш Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән хезмәткәрләренең август киңәшмәсе кысаларында үткәрелә.

Чарада 250 кеше катнаша - бөтен республикадан мәгариф идарәсе башлыклары урынбасарлары һәм мәктәп директорлары, шулай ук мәртәбәле кунаклар: ТР мәгариф һәм фән министры урынбасары Минзалия Закирова, министр урынбасары - мәгариф өлкәсендә күзәтчелек һәм контроль департаменты җитәкчесе Рәмис Мөҗипов һәм Зеленодольск районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Александр Старостин.

Кунаклар һәм катнашучылар күргәзмәне карадылар һәм докладларны тыңладылар.

- Быел 11 сыйныф укучылары арасында – 561 укучы, 1477 - тугызынчы сыйныфны тәмамлады. Бердәм дәүләт имтиханын тапшырганда 8 йөз баллы һәм 311 чыгарылыш сыйныф укучысы 80 баллдан һәм югарырак балл җыйдылар.

Зеленодольск районында 42 мәктәп. Әмма яңа уку елына, Зеленодольск шәһәренең 90 еллыгы елында, шәһәрдә тагын бер - Ломоносов исемендәге 18 нче күппрофильле лицей ачылачак.

Бу Зеленодольск шәһәрендә соңгы 30 елда төзелгән беренче мәктәп, өстәвенә, рекордлы кыска вакытта - ярты ел эчендә. Мирный микрорайоны очраклы гына сайланмаган, шәһәрнең бу өлеше актив үсә, гамәлдәге мәктәпләрдә комплектлаштыру югары. 1224 урынлык яңа мәктәп йөкләнешне киметергә һәм белем бирү процессыннан акрынлап берничә сменага китәргә ярдәм итәчәк.

Бина үзе-25 мең квадрат метр, ике бассейн, 560 тамашачыга исәпләнгән актлар залы һәм 450 кешегә исәпләнгән ашханә. 28 мең "квадрат" мәйданлы мәктәп яны территориясендә уен һәм спорт мәйданчыклары, автомобиль стоянкасы һәм велопарковка урнашачак. Территорияләрне яшелләндерүгә аерым игътибар биреләчәк.

Янәшәдә генә 260 урынга исәпләнгән балалар бакчасы төзү планлаштырыла-бу шулай ук Зеленодольск шәһәре халкы өчен көтеп алынган вакыйга.

Ел башында без шулай ук яңа балалар поликлиникасын ачтык, «Мәдәният» илкүләм проекты ярдәмендә төзелгән яңа мәдәни үсеш үзәге ачылуга әзерләнә. Боларның барысы да, һичшиксез, безнең балалар өчен булдырыла, аларны һәрьяклап үстерү, начар йогынтылардан яклау өчен, чөнки нәкъ менә бу – безнең төп бурычыбыз, - дип билгеләп үтте Александр Старостин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: