Михаил Афанасьев: «Алтынов паркын төзекләндерү иҗтимагый киңлекләр чылбырын формалаштыруга нигез булачак»

2022 елның 23 августы, сишәмбе

Комаров урамын комплекслы төзекләндерү кысаларында Зеленодольск шәһәренең Алтынов паркы Бөтенроссия кече шәһәрләр һәм тарихи җирлекләр конкурсында җиңүче булды. Грант суммасы 95 миллион сум тәшкил итте. Яңа иҗтимагый киңлекнең үсеш перспективалары турында бүген Зеленодольск мэры Михаил Афанасьев Татарстан Министрлар Кабинетында узган брифинг барышында сөйләде.

- Алтынов паркы шәһәрнең ике өлешен тоташтыра һәм мөһим транзит функциясен башкара. Зеленодольск тимер юлының ике өлешенә бүленгән һәм нәкъ менә Алтынов паркы «яңа» һәм «иске» шәһәрне тоташтыра. Бүгенге көндә биредә ял итү һәм спорт белән шөгыльләнү өчен инфраструктура юк, урман паркы аша автотранспорт уза, тимер юл аша куркынычсыз юл аркылы чыгу тәэмин ителмәгән, - диде Афанасьев.

Мэр сүзләренә караганда, проектны тормышка ашырганчы ук коттеджлар паркын төзүне булдырмау өчен кадастр чикләре куелган, 2023 елга тимер юл аша җәяүлеләр юлы урнаштыру планлаштырылган. Моннан тыш, машиналар йөрү өлешен шәхси йортларга парк чикләреннән күчерү турында карар кабул ителде.

Керү төркеме дә үзгәрәчәк: танк урынына биредә яңа патриотик зона барлыкка киләчәк. Сәхнә һәм чәчәк зонасында амфитеатр һәм төрле яшь төркемнәре, шулай ук аз хәрәкәтләнүче гражданнар өчен балалар мәйданчыгы булдыру планлаштырыла. Спорт зонасын да урнаштырачаклар, анда киләчәктә памп-трек һәм велотриал барлыкка киләчәк.

- Алтынов паркы уникаль яшел ландшафтын мөмкин кадәр саклап калырга, урман тирәнлегендә сирень аллеясы һәм алма бакчасы калачак, биредә эскәмияләр һәм беседкалар өстәләчәк. Тулаем алганда, Алтынов паркын төзекләндерү иҗтимагый киңлекләр чылбырын формалаштыруга нигез булачак, киләчәктә бу тәҗрибә безгә проектларны гамәлгә ашырырга мөмкинлек бирәчәк, - дип нәтиҗә ясады Афанасьев.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: