2022 елның 17 ноябре - Халыкара тәмәке тартудан баш тарту көне

2022 елның 17 ноябре, пәнҗешәмбе

Бу көнгә багышланган чаралар ел саен ноябрьнең өченче пәнҗешәмбесендә үткәрелә. Тәмәке тартудан баш тарту көне Халыкара онкологлар җәмгыяте инициативасы белән Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы ярдәме белән билгеләп үтелә.

Халыкара тәмәке тартудан баш тарту көненең максаты - балаларга да, өлкәннәргә дә тәмәкенең тискәре йогынтысын искә төшерү, тәмәке бәйлелеген киметү, тәмәке тартуга каршы көрәшкә халыкның барлык катламнарын җәлеп итү һәм җәмгыятькә тәмәкенең сәламәтлек өчен зыяны турында хәбәр итү.

Тәмәке тартучы һәм якын - тирәдәге кешеләр организмына (пассив тәмәке тарту) зарарлы йогынты ясый; әйләнә-тирә мохиткә - урманнарны кисү, парник газларын чыгару, җирне юк итү. Бу тәмәке тартучыларга начар гадәтләрен ташларга тагын бер мөһим сәбәп.

Тәмәке төтене барлык органнарга тәэсир итеп күп авыруларны китерә һәм кискенләштерә. Статистика буенча, үлемнәрнең 30% - 45% турыдан-туры тәмәке тарту белән бәйле. Бер пакет тәмәке тартканда кеше нурланыш дозасын чиктән тыш рөхсәт ителгәннән җиде тапкыр күбрәк ала. Тәмәкедән чыккан радиация, башка карсиноген матдәләр белән бергә, яман шеш авыруының төп сәбәбе.

Йөклелек һәм тәмәке тарту - ярашлы төшенчәләр түгел, әмма статистика куркыныч: хатын-кызларның якынча 22%ы йөклелек вакытында тәмәке тартуны дәвам итә, ә аларның 8,4% ы көненә 10  нан артык тәмәке тарта. Шул ук вакытта йөклелек вакытында тәмәке тартуның зыяны һәм аның тумаган баланың сәламәтлегенә зарарлы йогынтысы турында күптән беләләр. Никотин, углерод газы, бензапирен һәм башка тәмәкенең зарарлы продуктлары, йөкле хатын-кыз организмына кереп, плацента аша балага үтеп керәләр. Организмдагы бу матдәләрнең концентрациясе ана канына караганда күпкә югарырак! Никотиннан плацента тамырларының кысылуы барлыкка килә, һәм бала хроник кислород ачлыгын кичерә.

Тәмәке тартуның бөтен куркынычы - аннан килгән зыянны шул ук минутта күреп булмый! Шуңа күрә кешедә курку хисе булмый. Ни өчен кешеләр тәмәке тарталар, бу аларны белә торып кыскартырга этәрә, көннән-көн тәмәке тартуга зыян китерә һәм организмны агулый? Җавап: гадәт көче! Ләкин бу "начар гадәт» халыкара авыру классификациясенә «никотинга бәйлелек» буларак кертелгән. «Дозалар» алмагач, организм коточкыч уңайсызлык, тәмәке тарту теләге, киеренкелек, борчылу, ачулану кичерә башлый.

Тәмәке куллануның тискәре йогынтысыннан саклануның бердәнбер ысулы - тәмәке тартмау.

Зеленодольск районы халкы «Е-ДИКТАНТ» торак коммуналь хезмәт өлкәсендә энергияне саклау буенча III Бөтенроссия диктантында катнашырга чакырыла.

Диктант energydict.ru сайтында 20 октябрьдән 10 декабрьгә кадәр онлайн-форматта уза, аның нәтиҗәләре буенча 100 дән артык кеше җиңүчеләр булачак, дипломнар һәм кыйммәтле бүләкләр алачак.

Нигезләмә белән сайтта танышырга мөмкин.

Оештыру комитеты контактлары: 8 (495) 055-06-95

электрон почтасы: info@energydict.ru .

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: