Рөстәм Миңнеханов Каюм Насыйриның 200 еллыгын бәйрәм итү турында Указга кул куйды

2023 елның 22 марты, чәршәмбе

2025 елда күренекле якташыбыз, татар әдәбиятчысы, галим-этнограф һәм мәгърифәтче Каюм Насыйриның 200 еллыгын билгеләп үтәчәкләр. Бәйрәм турында указга ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов кул куйды.

Каюм Насыйри 14 февральдә Зеленодольск районының Кече Ширданы авылында туган. Туган җире Каюм Насыйри нигез салган традицияләрне хөрмәт итә һәм тарихны хәтерли.

Язучының туган ягын Кече Шырдан авылыннан эшмәкәр, ТР атказанган төзүчесе Асия Гобәйдуллина торгызырга керешә. Нәтиҗәлерәк эшләү өчен ул Каюмасыриның туган илен торгызу фондын оештыра һәм җитәкли. Мәчет реставрацияләнгән, аны төзүдә күренекле шәхес үзе дә катнашкан.

Кеч Шырданда туристлык маршруты дәвам итә. Бу мифик персонажларның агач скульптуралары белән Әкият сукмагы, Каюм Насыйри «хәтерләгән» объектлар мәчет, чишмә, кое, шулай ук мәгърифәтче яшәгән йорт.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: