Татарстан Росреестры күчемсез милек объектларының кадастр бәясе турындагы популяр сорауларга җавап бирде

2023 елның 23 мае, сишәмбе

Татарстанда 2023 елда капиталь төзелеш объектлары, биналар, машина-урыннар бәяләнәчәк.

Гражданнар даими рәвештә Татарстан Росреестрына мөрәҗәгать итә торган иң актуаль темаларның берсе-күчемсез милек объектларының кадастр бәясе, чөнки бу турыдан-туры милеккә салым күләменә тәэсир итә. Иң еш очрый торган сорауларга мөрәҗәгать итүчеләрдән күчемсез милекне кадастр бәяләү бүлеге башлыгы Татьяна надысева җавап бирде.

Кадастр бәясе нәрсә ул һәм ул нәрсәгә тәэсир итә?

Кадастр бәясе-күчемсез милек объектын бәяләү нәтиҗәсе, ул билгеле бер көнгә һәм бәяләр тудыручы факторлар нигезендә алынган. Ул милек салымнарын исәпләү, дәүләт пошлинасын билгеләү өчен кулланыла, мәсәлән, объектны мирас итеп алганда, дәүләт яки муниципаль милектә булган җир кишәрлекләрен куллану өчен аренда түләүләре күләме.

Татарстанда күчемсез милек объектларын бәяләү өчен «дәүләт кадастр бәяләү үзәге»ДБУ җавап бирә. Бу мәгълүматны Росреестр тота. Татарстан Республикасы буенча "Роскадастр" ППК филиалы ЕГРНга кадастр бәясе турында мәгълүмат кертә.

Кадастр бәясе базар бәясеннән нәрсә белән аерыла?

Базар бәясеннән аермалы буларак, кадастр бәясе массакүләм бәяләү ысуллары белән билгеләнә һәм объектларны куллану төренә һәм урнашуына бәйле рәвештә бүлү нигезендә үткәрелә. Аны билгеләгәндә индивидуаль характеристикалар исәпкә алынмый, мәсәлән, ремонт һәм Сантехника торышы яки тәрәзәдән күренеш.

Күчемсез милек объектының кадастр бәясен ничек белергә?

Объектның кадастр бәясе турында онлайн күчермәне Росреестрның рәсми сайтында яки дәүләт хезмәтләре Порталы аша шәхси кабинетта бушлай алырга мөмкин. Шулай ук күчемсез милек объектының гомуми характеристикаларын, шул исәптән күчемсез милек объектының кадастр бәясен «җәмәгать Кадастр картасы»сервисы ярдәмендә белергә мөмкин. Әмма бу мәгълүмат белешмә булып тора һәм юридик яктан әһәмиятле документ рәвешендә кулланыла алмый. Мәгълүмат кәгазь документ рәвешендә КФҮгә шәхси мөрәҗәгать иткәндә бирелә.

Кадастр бәясен бәхәсләшергә мөмкинме?

Кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре Татарстан Росреестры каршындагы комиссиядә яки судта бәхәсләштерелергә мөмкин. Шул ук вакытта физик затларның кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләрен шик астына алу өчен судта комиссиягә алдан мөрәҗәгать итү мәҗбүри түгел. Юридик затлар өчен исә судка кадәрге тәртипне саклау мәҗбүри.

Хәзерге вакытта Росреестретатарстан каршындагы комиссиядә торак пунктлар һәм капиталь төзелеш объектлары җирләренең кадастр бәясен генә бәхәсләшергә мөмкин. Башка объектлар буенча Татарстан Республикасы Югары Судына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Комиссия эше турында мәгълүматны кайдан табарга?

Комиссиянең кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турындагы бәхәсләрне карау, шулай ук документлар исемлеге турындагы барлык кирәкле мәгълүмат Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең рәсми сайтында «күчемсез милек объектларын кадастр бәяләү»бүлегендә урнаштырылган. Гариза белән турыдан-туры Казан шәһәре, Авангард урамы, 74 адресы буенча мөрәҗәгать итәргә кирәк. Шулай ук сораулар килеп чыккан очракта (843) 255-25-28, 255-25-23 телефоннары буенча шалтыратырга мөмкин.

Күчемсез милек объектларын кадастр бәяләү ничә тапкыр үткәрелә?

Кадастр бәяләмәсе күчемсез милек объектларының тиешле төрләренә соңгы кадастр бәяләмәсе үткәрелгәннән соң 4 елдан соң, федераль әһәмияттәге шәһәрләрдә РФ субъектының дәүләт хакимияте югары башкарма органы тарафыннан тиешле карар кабул ителгән очракта 2 елдан соң үткәрелә.

Игътибарга

Башка төбәкләрдән аермалы буларак, Татарстанда кадастр бәясе 2024 елның 1 гыйнварыннан гамәлдә булачак, ягъни 2024 ел өчен җир салымы яңа бәя буенча 2025 елда гына түләнәчәк. 2023 елда җир салымын түләү гамәлдәге кадастр бәясе буенча башкарылачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: