Татарстанда 6 арбитраж идарәчесе дисквалификацияләнгән

2023 елның 30 мае, сишәмбе

Татарстанда «Үсеш стратегиясе 2023» Бөтенроссия арбитраж идарәчеләре форумы узды

Аны үткәргәндә дәүләт органнары, суд хакимияте һәм профессиональ берләшмә вәкилләре диалог режимында банкротлык өлкәсендәге проблемаларны хәл итүне табарга һәм үзара эш итүнең гомуми кагыйдәләрен эшләргә тырышканда фикер һәм тәҗрибә белән алмаштылар.

Татарстан росреестрыннан чарада үз-үзен көйләүче оешмалар өлкәсендә контроль (күзәтчелек) бүлеге башлыгы Гөлия Елесина катнашты.  Ул Росреестрның банкротлык эшендә контроль функциясен тәэмин итүче дәүләт органы булуын искәртте. Моннан тыш, Росреестр банкротлык турындагы законнарны бозган өчен арбитраж идарәчеләренә карата протоколлар төзергә хокуклы.

Татарстан Республикасы Арбитраж суды мәгълүматлары буенча, 2023 ел башына банкротлык стадиясендә 668 оешма һәм 5 646 граждан булган.

«Еш кына гражданнарның “массакүләм” банкротлыгын гамәлгә ашыручы һәм үз хезмәтләрен актив рекламалаучы арбитраж идарәчеләренең күпсанлы ярдәмчеләрен контрольдә тоту өчен вакыты да, көче дә җитми. Шул ук вакытта игътибар итәргә кирәк, кагыйдә буларак, мондый арбитраж идарәчеләренең һөнәри юлы бик кыска һәм күп санлы дисквалификацияләр белән тәмамлана. Аларның эшчәнлеге хәзерге вакытта күпчелек үз-үзен көйләүче оешмаларга зыян китермәгән булса яхшы. Шәхси билгеләмәләр бирелгән арбитраж идарәчеләренең яртысы диярлек инде СРО әгъзасы да түгел”, - дип комментарий бирә Гөлия Елесина.

Шулай ук ведомство вәкиле банкротлык турындагы Законның иң популяр статьяларын игълан итте, аларны үтәү арбитраж идарәчеләре өчен иң зур кыенлыклар тудыра.

2023 елның 1 маена Татарстан Росреестры адресына арбитраж идарәчеләренең гамәлләренә 198 шикаять килгән, административ җаваплылыкка тарту турында 46 беркетмә төзелгән. 6 арбитраж идарәчесе дисквалификацияләнгән.

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: