Террорчылыкка әзерләнүне ничек танырга:

2024 елның 26 марты, сишәмбе

Террорчылык актларын булдырмауда иҗтимагый оешмаларның һәм гади гражданнарның гамәлләре зур роль уйный ала.

Шикле әйберләрне, мәсәлән, ташланган машиналарны, сумкаларны, пакетларны үз-үзеңнән өйрәнергә тырышудан сакланырга кирәк. Әгәр ачыкланса, шунда ук тиешле органнарга мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Транспортта, баскычларда, фатир ишекләре янында, учреждениеләрдә һәм җәмәгать урыннарында шикле әйберләр табылганда үзеңне ничек тотарга? Нинди чаралар күрергә?

- әгәр дә табылган әйбер, сезнеңчә, бу урында булырга тиеш түгел икән, бу фактны игътибарсыз калдырмагыз;

- әгәр Сез җәмәгать транспортында онытылган яки хуҗасыз әйберне тапсагыз, янәшәдәге кешеләрдән сорашыгыз. Аның кем икәнен һәм кем аны калдыра алганын ачыкларга тырышыгыз. Әгәр хуҗа билгеләнмәгән булса, шунда ук машина йөртүчегә табыш турында хәбәр итегез;

- әгәр сез үз өегезнең подъездында билгесез әйбер тапсагыз, күршеләрдән сорагыз, бәлки ул аларга карый. Әгәр хуҗасы билгеләнмәгән булса, табыш турында шунда ук иң якын полиция бүлегенә хәбәр итегез;

- әгәр сез учреждениедә билгесез әйберне тапсагыз, шунда ук администрациягә яки сакчыларга табыш турында хәбәр итегез.

Барлык санап үтелгән очракларда:

- кагылмагыз, хәрәкәт итмәгез, табылган әйберне ачмагыз;

- предметны ачыклау вакытын билгеләгез;

- кешеләр табыштан мөмкин кадәр ераграк китсен өчен, мөмкин булганның барысын да эшләргә тырышыгыз;

-оператив-тикшерү төркеменең килүен һичшиксез көтегез (онытмагыз, сез бик мөһим шаһит).

Террорчылык акты янаган очракта телефоннан шалтыратырга кирәк:
112, 102.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: