Салым хәбәрнамәсе кергәндә шәхси эшмәкәрлекнең БНС-сред акчалар ничек бүленә

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

2 декабрьгә кадәр милек салымнарын һәм НДФЛ түләү өчен салым хәбәрнамәләре җибәрелүгә бәйле рәвештә, Россия Федераль салым хезмәте эшкуарларның БНС - сред акчаларны бүлү тәртибен хәтерләтә.

БНПГА булган артык түләү (БНСНЫҢ уңай сальдосы) аны үтәү вакыты җиткәнче салым хәбәрнамәсе белән билгеләнгән салымнарны түләү буенча алда торган бурыч хисабына укыла. Шулай итеп, шәхси эшмәкәрнең артык түләүләре милек салымнарын һәм НДФЛ түләү буенча алда торган бурыч хисабына резервлана. Әгәр Анис сальдосы азрак булса, акчалар алдагы бурычны тулысынча түләп бетергәнче түләүләр кергән саен салым хәбәрнамәсен үтәү хисабына укылачак.

Шул ук вакытта әгәр салым түләүчедә-шәхси эшмәкәрдә 2 декабрьгә кадәр башка салымнарны түләү буенча недоимка барлыкка килсә, мөлкәт салымнары буенча йөкләмәләрдән исәпкә алынган сумма йөкләмәләрне иртәрәк түләп бетерү исәбенә бүленәчәк.

Мәсәлән, 13 сентябрьдә шәхси кабинетка 500 сумлык милек салымнарын түләү бурычы турында мәгълүмат белән салым хәбәрнамәсе килде. 16 сентябрьдә сез РОВСНЫ бу суммага тулыландырдыгыз, һәм ул 2 декабрь срогы буенча милек салымнарын түләү хисабына резервланган иде. 30 октябрьдә УСН буенча аванс түләвен түләү бурычы килеп җитте. Әгәр бу датага БНПГА акча булмаса, милек салымнарыннан 500 сумны автомат рәвештә яңадан бүлү башкарыла, пенялар исәпләнми. Ягъни УСН түләү иртәрәк сроклы бурыч буларак башкарыла. Димәк, 2 декабрьгә кадәр БНПГА салым хәбәрнамәсен үтәү өчен 500 сум кертергә кирәк булачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: