Татарстан Росреестры кадастр инженерларының төп хаталарын атады

2024 елның 4 октябре, җомга

Бүген Татарстан Росреестры мәйданчыгында семинар узды, аны үткәрү барышында кадастр инженерлары эшчәнлегенең актуаль проблемалары турында фикер алыштылар.

Чарада Татарстан Республикасы буенча Росреестр һәм Роскадастр, «Идел буе кадастр инженерлары Ассоциациясе» оешмасы вәкилләре һәм башкалар катнашты.

Чараны ачып, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Нияз Галиәкбәров билгеләп үткәнчә, көзге семинар традициягә әйләнде, ул анда катнашучыларга нинди юнәлештә хәрәкәт итәргә, кадастр эшләренең сыйфатын күтәрү өчен ничек оптималь хезмәттәшлек итәргә, кадастр исәбенә тапшырганда документлар әзерләү белән бергә барырга ярдәм итә. Ахыр чиктә, бу Росреестрның дәүләт хезмәтләрен күрсәтү сыйфатына турыдан-туры йогынты ясый.

Татарстанда кадастр эшчәнлеген үзлегеннән җайга салу өлкәсендәге агымдагы вәзгыять турында "Идел буе" АКИ СРО башкарма директоры Вадим Савельев сөйләде. Үз чыгышында ул билгеләп үткәнчә, семинарлар уздыру - багланышларның бердәнбер формасы түгел: Татарстан Росреестры үзеннән-үзе җайга салына торган оешма белән даими рәвештә ВКонтактеда конкрет проблемалы мәсьәләләр буенча туры эфирлар уздырыла; максималь туктатуларга юл куйган кадастр инженерлары белән эш онлайн-киңәшмәләр уздырыла.; беркетмәләргә имза салып, кадастр исәбенә алу һәм хокукларны теркәү буенча норматив актларны хокукый куллану мәсьәләләре буенча методик материаллар, аңлатмалар җибәреп, исәпкә алу методологиясе мәсьәләләре буенча киңәшмәләр. «ТехноКад» ҖЧҖнең клиентлар белән эшләү идарәсе җитәкчесе Альберт Зөбәеровның чыгышы кадастр эшчәнлеген нәтиҗәле эшләү технологиясе буларак автоматлаштыруга багышланды.

Шулай ук семинарның бер блогы – кадастр эшчәнлегендә профессиональ катнашучыларның исәпкә алу-теркәү гамәлләрен башкарганда килеп чыга торган хаталар. Хаталарга Анализ һәм гамәли тәкъдимнәрне 1 нче номерлы Дәүләт кадастр исәбенә алу һәм күчемсез милеккә хокукларны дәүләт теркәвенә алу бүлеге башлыгы Алсу Сафина тәкъдим итте.  Менә аларның кайберләре генә:

- Кадастр эшләрен башкарганда объектның территориядән файдалануның махсус шартлары булган зоналарда урнашуы ачыкланса (ЗОУИТ), мәҗбүри рәвештә барлык таләпләр (чикләүләр) белән танышырга кирәк. Зоуитны килештерү турында яки килештерүнең кирәк булмавы турында билгеләгән органнан хат алырга (Оксны ликвидацияләү буенча Зоуит һ.б. турында белешмәләр кертелгән реестр хатасы) һәм мондый документны техплан составына теркәп куярга тәкъдим ителде.

- Әгәр күчемсез милек объектына карата ипотека Дәүләт теркәве үткәрелсә, мондый объект турында БДКМРДАГЫ белешмәләргә үзгәрешләр кертелсә, залог тотучының язма ризалыгы булганда гына мөмкин.

- 2031 елның 1 мартына кадәр озайтылган дача амнистиясе гражданнар бакчачылык, ИЖС яисә торак пункт чикләрендә шәхси ярдәмче хуҗалыклар алып бару өчен билгеләнгән җир кишәрлегендә төзелгән бакча һәм торак йортларга кагыла. Шул ук вакытта гадиләштерелгән тәртип блокланган төзелеш йортларына, шулай ук 218-ФЗ 70 статьясындагы 12 өлешендә күрсәтелмәгән рөхсәт ителгән файдалану төре булган җир кишәрлекләрендә урнашкан йортларга керми. Торак йорт мөстәкыйль объектларга бүленергә тиеш түгел.

- 2024 елның 1 апреленнән чикләрне үзгәртү һәм яңа биналар төзү шулай ук яңадан планлаштыру булып тора һәм җирле үзидарә органы белән килештерүне таләп итә. Фатирны (КФЙДАГЫ торак булмаган урыннарны) бүлү, шул исәптән нинди дә булса төзелеш эшләре башкармыйча, кабул итү комиссиясенең бүлү нәтиҗәсендә барлыкка килгән биналарны файдалануга тапшыру турындагы мәгълүматны үз эченә алган тиешле актын алмыйча рөхсәт ителми.

Очрашу кысаларында һәр кадастр инженерының Татарстан Республикасы буенча Росреестр һәм Роскадастр экспертларына кадастр исәбенә документлар әзерләгәндә барлыкка килә торган сорауларны бирү һәм аларга тулы җавап алу мөмкинлеге булды.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Росреестры сайтында «Эшчәнлек» бүлегендә кадастр инженерлары рейтингы урнаштырыла. Рейтингка кадастр эшләрен башкаручыларның төп эш күрсәткечләре, шул исәптән уңай карарлар, баш тартулар һәм туктатып торулар саны турындагы белешмәләр керә. Әлеге мәгълүмат бары тик мөрәҗәгать итүчеләргә кадастр инженерлары эшчәнлеге йомгаклары турында мәгълүмат бирүгә юнәлдерелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: